Navigácia

Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie ...

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Náhodný výber z galérie

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, streda 21. 10. 2020
zamračené 12 °C 3 °C
zamračené, mierny južný vietor
vietorJ, 3.84m/s
tlak1020hPa
vlhkosť61%

Obsah

Vynášnie Murieny v obci Martinček 26.03. 2017

Jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Tento zvyk má korene v predkresťanskom období, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období. Morena symbolizovala zimu, preto ak ľudia chceli, aby prišla jar, museli ju zabiť, utopiť v potoku alebo upáliť. Mala podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú so spevom niesli mladé devy.
Už po niekoľko rokov sa tento zvyk udržiava aj v našej obci Martinček a to vďaka aktívnym členkám Miestneho spolku Slovenského Červeného kríža. Dňa 26.03.2017 (nedeľa) na tzv. ,, Šúlkovú nedeľu“ sa naše dievčatá a ženy v krojoch a za krásnych ľudových piesní prešli po dedine. Navštívili každú domácnosť v obci, rodinu obdarovali prianím zdravia a lásky, ale i maňuškami- symbolom jari a znakom zrodu prichádzajúceho života.
Veríme, že táto tradícia, podobne ako iné, ktoré v našej obci zachovávame, pritiahne čoraz viac mladých ľudí i detí. Veď tradície spestrujú a stmeľujú rodinu a rodinný život, a tým stmeľujú aj obyvateľov dedín i miest.