Navigácia

Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie ...

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Náhodný výber z galérie

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, utorok 21. 5. 2019
14 °C 8 °C
slabý dážď
vietorJ, 2.43m/s
tlak1005.58hPa
vlhkosť72%
zrážky0.25mm

Obsah

90.výročie DHZ obce Martinček dňa 11.08.2018

Významnou zložkou života obce Martinček je aj existencia Dobrovoľného hasičského zboru. Mne pripadla úloha poukázať na jeho 90.ročnú históriu.
Podnetom založenia zboru bola aktivita 17 ľudí obce, ktorí v mesiaci február 1928 pocítili potrebu združovať sa do kolektívu a tak vytvoriť základ ochrany života a majetku obyvateľov pred požiarmi. Počas desaťročí náš zbor vykonal veľa obetavej práce pri lokalizovaní požiarov v obci, pri zveľaďovaní obce, pomoci spoluobčanom, organizovaní rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí, ale samozrejme svojimi schopnosťami ohúril i hasičské súťaže.
DHZ Martinček podľa dlhoročnej tradície mal družstvo mužov i žien. V roku 1999 družstvo žien vyhralo okresnú i krajskú súťaž a postúpilo do republikovej súťaže v Piešťanoch, kde obsadili kráse 4.miesto. Svoje vedomosti a zručnosti odovzdali aj mladšej generácii žien, ktoré posledných 10 rokov absolvovali 20 súťaží, na ktorých získali 20 pohárov. Aj tento rok na Územnej okresnej súťaži v Liptovských Revúcach im patrila prvá priečka.
Družstvo mužov v posledných rokoch tiež zaznamenáva veľké úspechy. V roku 2011 postúpili na Krajskú súťaž v Lokci, kde obsadili 3. miesto. V roku 2017 taktiež ako víťazi okresu postúpili na krajskú súťaž v liptovskom Hrádku, kde obsadili veľmi pekné 4.miesto. Podobne ako družstvo žien, aj družstvo mužov tento rok získalo 1.miesto v okresnej súťaži v Liptovských Revúcach. Celkovo za posledných 10 rokov družstvo mužov absolvovalo viac ako 61 súťaží, z ktorých sa vždy vrátili s víťaznou trofejou.
Aktivita na poli ochrannom, súťažnom, v oblasti preventívnej činnosti, brigádnickej práce či v oblasti kultúrno-spoločenskej našla svoju odozvu a zbor obce od štátu získal v roku 2015 zásahové vozidlo IVECO, ktoré sa aktívne využíva pri činnostiach zboru. Podobne aj tento rok bola získaná dotácia na obnovu hasičskej zbrojnice.
Naše aktivity sú dôkazom obetavej práce našich členov v zastúpení počtom 80. Snažíme sa zapájať do činností veľa mladých ľudí, aby mohli po nás prebrať veľké dedičstvo našich predkov a aktívne ho zveľaďovať. Nech nám v konaní dobra pomáha aj patrón našich hasičov sv. Florián.