Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Súťaž o najkrajšie koledy

Obecná knižnica v Martinčeku pod vedením p. Oľgy Jurčovej pripravila v predvianočnom období súťaž v spievaní, recitovaní a čítaní kolied.

Hlavnou myšlienkou bolo spomínanie na predvianočné tradície a  zvyky. Na Slovensku ich máme mnoho aj keď sa pomaly z našich domácností vytrácajú. Počas súťaže sa preniesli pomocou rozprávania účastníci do čias minulých a zaspomínali si na zvyky, ktoré robili tento čas naozaj čarovným. Počas vychutnávania čaju s koláčikom si zaspievali koledy a vypočuli vianočnú rozprávku. Každý účastník bol odmenený malým darčekom.

Počas slávnostnej atmosféry bola vyhlásená aj najlepšia čitateľka knižnice za rok 2019 - Vaneska Kohútová.

Dátum vloženia: 1. 1. 2020 14:39
Dátum poslednej aktualizácie: 8. 1. 2020 14:57
Autor: Správce Webu

Obec

Sviatok

Meniny má Želmíra, Želimír, Želmír

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

V máji všetko je v kvete, všetko sa veselí, i bača sa teší umytej puteri /pastierska nádoba/.

Pranostika na akt.deň

Keď sa na Želmíry včely začnú rojiť, dobrá ovca sa už môže dojiť.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia V-obraze

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, pondelok 23. 5. 2022
polojasno 20 °C 6 °C
polojasno, slabý juhovýchodný vietor
vietorJV, 1.86m/s
tlak1012hPa
vlhkosť40%

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.