Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

„POZOR“ riziko požiarov v prírodnom prostredí.

vypaľovanie trávy

Po dlhej a studenej zime, konečne prichádza tak vytúžená JAR a s ňou slnečné a teplé počasie. Nastávajúce mesiace, počnúc mesiacom marec prinášajú okrem teplého a slnečného počasia so sebou aj nové sily a entuziazmus u ľudí.

Každý z nás chce po dlhej zime vyjsť von a  opätovne sa rozhýbať, či už v záhradkách, dvoroch či prechádzkach, respektíve túrach v prírode. Pri týchto aktivitách však treba rátať aj zvýšené množstvo požiarov v prírodnom prostredí, ktoré vznikajú plošným vypaľovaním porastov, drevín a biologického odpadu. Hasiči počas tohto obdobia veľmi často zápasia s požiarmi, ktoré súvisia s vypaľovaním suchej trávy, lístia a vetví z poorezávaných stromov, či aj tzv. ujdených požiarov do prírodného prostredia. Je to taká naša „ľudová tradícia“ ako sa rýchlo a účinne zbaviť starej a suchej trávy, lístia či iného odpadu.
Sneh sa roztopil a ukázal nám suchý a uvädnutý porast.  Daný porast je dobre horľavý a ľahko zapáliteľný. Plošné vypaľovanie tráv a porastov zakazuje zákon č. 314/2001 Z.z.o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov, ktorého porušenie môže stáť občana do 331 eur. Ak by sa však takéhoto priestupku dopustila právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur. Preto vás všetkých prosíme DÁVAJTE SI POZOR pri upratovaní vo svojich záhradách či v okolí svojich príbytkov, no nezabúdajme ani na zabudnuté ohniská, či zahodené ohorky cigariet od ktorých môže vzniknúť POŽIAR.

Prosím buďte opatrný, aby ste nepotrebovali hasičov.

 

Obec

Sviatok

Meniny má Henrieta, Gerhard, Tristan, Desdemona, Eta

November 2023
Po Ut St Št Pi So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8
9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22
23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Aký november, taký budúci marec.

Pranostika na akt.deň

Ak je na deň Mláďatiek na oblohe veľa hviezd, má byť veľa hydiny.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, utorok 28. 11. 2023
sneženie 3 °C -2 °C
sneženie, slabý severný vietor
vietorS, 2.37m/s
tlak992hPa
vlhkosť95%
sneženie10.54mm

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.