Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Opäť sme sa zapojili do projektu.

Pod názvom Maratón Dobrej vôle sa naše členky MS SČK Mgr. Danka Surová, Andrea Andelová a Mgr. Danka Maliňáková, PhD. zapojili do projektu, ktorého cieľom bolo vytvoriť (uháčkovať), čo najviac štvorcov ľubovoľného vzoru a farby o rozmeroch 20x20 cm, prípadne zhotoviť celú deku.

Tento charitatívny projekt je organizovaný v spolupráci @ColorfulLmadeshop a miestnym spoluorganizátorom. Pre konkrétny účel sa robí zbierka - prispieť sa môže kúpou klbka na stránke e-shopu alebo prísť osobne pomôcť zošívať štvorce do diek, ktoré sú následne podarované do nemocníc, domovov sociálnych služieb, azylových domovov. Podstatou je, aby sa použil materiál, ktorý bude príjemný a ,,nehryzie“. Štvorce zošívajú dobrovoľníčky na určenom mieste (miesto sa určí počas roka) v rámci SR-akcia má vždy jednotný názov ,,Maratón Dobrej vôle“. Ten posledný sa uskutočnil v sobotu 13.05. 2023 v Kultúrnom dome v Čiernom Balogu. Som rada, že som sa mohla zúčastniť osobne tejto charitatívnej akcie, kde sme spolu s dobrovoľníkmi strávili skoro  celý deň prácou na krásnych dekách, z ktorých 63 kusov veľkých diek bolo odovzdaných pre klientov Domova sociálnych služieb Pohorelská Maša, ktorý sa nachádza v malebnom prostredí Horehronia. Nedá mi nespomenúť spoluorganizátorku pani Ivanu Auxtovú, ktorá nás milo privítala, oboznámila nás s našou náplňou práce počas ,,maratónu“ a taktiež zabezpečila celodenné občerstvenie. Veríme, že tieto naše ,,dielka“ potešia seniorov, a tak aspoň malou kvapkou v mori im spríjemníme  kvalitu ich života.

D. Maliňáková                                                                                     

Dátum vloženia: 16. 5. 2023 14:56
Dátum poslednej aktualizácie: 16. 5. 2023 15:00
Autor: Správce Webu

Organizácie

Sviatok

Meniny má Vilma, Elmar, Maxim, Maxima

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Keď v máji neprší, jún sucho /to/ dovŕši.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia V-obraze

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, pondelok 29. 5. 2023
slabý dážď 21 °C 11 °C
slabý dážď, slabý severný vietor
vietorS, 2.16m/s
tlak1016hPa
vlhkosť67%
zrážky6.14mm

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.