Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Vynášanie Murieny

Slnečná ale aj chladivá nedeľa nám priniesla okrem zmeny času aj zachovanie tradície ,,Vynášania Moreny” a tak sa zima rozlúčila a nastúpila jar.

Ženy a dievčatá sa vyparádili do krojov a takto pekne ,,nastrojené” v sprievode so spevom prechádzali obcou a do každého domu okrem blahoželania odovzdali kytičku bahniatok                        ( maňušiek, puzičiek…) za odmenu dostali do košíčka peniažky, vajíčka, sladkosti. MS SČK                   v Martinčeku túto tradíciu zachováva už niekoľko desiatok rokov. Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli a tak podporili nielen činnosť MS SČK ale aj Hnutie kresťanských spoločenstiev detí eRko.

Pomáhame lebo chceme pomáhať!

Dátum vloženia: 28. 3. 2022 12:00
Dátum poslednej aktualizácie: 28. 3. 2022 12:06
Autor: Správce Webu

Organizácie

Sviatok

Meniny má Miroslav, Mieroslav, Bertold, Bertolda, Mieroslava

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Kto v marci blchu nezabije, môže v lete spokojne spať.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia V-obraze

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, streda 29. 3. 2023
zamračené 5 °C -6 °C
zamračené, slabý južný vietor
vietorJ, 1.87m/s
tlak1024hPa
vlhkosť35%

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.