Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Vynášanie Murieny

Slnečná ale aj chladivá nedeľa nám priniesla okrem zmeny času aj zachovanie tradície ,,Vynášania Moreny” a tak sa zima rozlúčila a nastúpila jar.

Ženy a dievčatá sa vyparádili do krojov a takto pekne ,,nastrojené” v sprievode so spevom prechádzali obcou a do každého domu okrem blahoželania odovzdali kytičku bahniatok                        ( maňušiek, puzičiek…) za odmenu dostali do košíčka peniažky, vajíčka, sladkosti. MS SČK                   v Martinčeku túto tradíciu zachováva už niekoľko desiatok rokov. Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli a tak podporili nielen činnosť MS SČK ale aj Hnutie kresťanských spoločenstiev detí eRko.

Pomáhame lebo chceme pomáhať!

Dátum vloženia: 28. 3. 2022 12:00
Dátum poslednej aktualizácie: 28. 3. 2022 12:06
Autor: Správce Webu

Organizácie

Sviatok

Meniny má Edmund, Edmunda, Elza

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Aký je december, taký má byť celý rok.

Pranostika na akt.deň

Keď je prvý december mokrý, veští ľavnú zimu.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia V-obraze

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, štvrtok 1. 12. 2022
zamračené 7 °C 0 °C
zamračené, juhovýchodný vánok
vietorJV, 1.21m/s
tlak1022hPa
vlhkosť73%

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.