Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Letný tábor

V dňoch od 11. do 16. júla 2011 patrila fara v Oravskej Polhore táboru Tour de Galaxy. Pre deti z Likavky a Martinčeka ho zorganizovali eRkári.

Program pre viac než tridsať detí bol bohatý a pestrý, účastníci sa určite nenudili. Keďže išlo o tábor Tour de Galaxy, každý deň sme strávili na inej planéte. Kým ešte v pondelok nás Lu a Pa navštívili na našej zelenej planéte Zem, v utorok sme už my cestovali za nimi na planétu Výskum a technológia, v stredu sme navštívili obežnicu Talent a umenie, štvrtok sa niesol v znamení planéty EKO a celotýždňový výlet sme v piatok zavŕšili nazretím na vesmírne teleso s názvom Rozprávky a láska.

Ihneď návšteva prvej planéty dostala detí do nemého úžasu, keďže sa samé museli vžiť do kože géniov a vynálezcov. Vrcholom denného programu bol výlet horskou železničkou, ktorý sa našim ratolestiam páčil azda viac, ako vyprážané rezne na nedeľnom stole. Chlapci sa pochlapili a vedúcich potešili zakúpením vysokokvalitných „rapkáčov“.

Čo by to bol za deň na planéte Talent a umenie, keby sme nemali pravý nefalšovaný kasting do svetovo uznávanej šou Galaxy Talent? Úloha dňa bola jednoznačná. Presvedčiť vedúcich, že práve JA som to najúžasnejšie, najzlatšie, najšikovnejšie a najtalentovanejšie dieťa tábora. A či sa to detičkám podarilo? Množstvo udelených prvých miest hovorí za všetko.

Keďže vo štvrtok išlo o EKO planétu, dňu dominovali „zelené“ ekoaktivity vo voľnej prírode. Deťúrence si užili výlet pod Babiu horu a pri Hviezdoslavovej horárni ich okrem zaslúženého obeda čakali aj aktivity ako „reciklovačka“.

Keďže eRKo tábor bol pre naše deti ako jedna veľká rozprávka, posledný deň ich Lu a Pa zaviedli do krajiny plnej rozprávok a lásky. Denný program sprevádzalo množstvo rozprávkových postavičiek, ktoré nie vždy boli dobré. Počas večere dorazil aj mrzutý Rumburak, ktorý sa s nikým nehral a dokonca uniesol aj štyroch vedúcich. Deti si ich však nedali a spoločnými silami svojich obľúbených vedúcich našli, čím zlu v rozprávkach jasne ukázali, že na ich planéte vládne dobro a láska.

Sobotňajší návrat na Zem deti povzbudil, pretože už samé horeli nedočkavosťou, ako všetko vyrozprávajú doma otcom a mamám, no na druhej strane aj trochu smútili. Keďže sa všetko raz musí skončiť, prišiel aj koniec eRko tábora. So záverom však prišlo aj plánovanie a sľuby, že o rok prídu do tábora opäť.

Organizácie

Sviatok

Meniny má Želmíra, Želimír, Želmír

Po Ut St Št Pi So Ne
29
30 1
2 3 4 5
6 7
8
9 10 11 12
13 14 15
16 17 18 19
20 21
22
23 24 25 26
27 28 29
30 31 1 2

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Aj malý dážď na Vstúpenie škodí senu, naproti tomu jasný deň osoží.

Pranostika na akt.deň

Keď sa na Želmíry včely začnú rojiť, dobrá ovca sa už môže dojiť.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Aktuálne počasie

dnes, štvrtok 23. 5. 2024
slabý dážď 20 °C 9 °C
slabý dážď, slabý severný vietor
vietorS, 1.83m/s
tlak1014hPa
vlhkosť54%
zrážky5.15mm

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.