Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Potáborové stretko

Prvú septembrovú sobotu sme sa stretli už zavčasu ráno a vybrali sme sa na potáborové stretko do Likavky. Začalo tradične svätou omšou, na ktorej nechýbali naše známe „ukazovačky“. Po svätej omši povzbudení krásnou piesňou nášho pána farára sme sa vybrali pod hrad. Tam sme sa hrali rôzne hry – futbal, frisbee, či volejbal. Potom sme sa už vrhli na opekanie a pochutnávali sme si na pečených klobáskach.

Po krátkej poobednej sieste sme sa hrali dobrodružnú hru. Našou úlohou bol nájsť prameň vody a potom vyhľadať cukríky, ktoré nám tu zanechali naše kamarátky z tábora PA-LU-MA. Asi najťažšie bolo uhádnuť hádanky u Druida, ale zvládli sme všetky nástrahy a našli sme aj prameň vody a vytúžené cukríky. Zo stretka sme odchádzali s úsmevom a radosťou, lebo sme sa opäť mohli stretnúť s našimi kamarátmi z tábora a tiež s našimi obľúbenými vedúcimi.

Foto

Organizácie

Sviatok

Meniny má Žofia, Brenda, Raisa, Sofia, Zosia

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Kto sa v máji potí na poli a modlí v komore, hladom neumre.

Pranostika na akt.deň

Žofka – dočúraná.

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia V-obraze

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, sobota 15. 5. 2021
slabý dážď 17 °C 8 °C
slabý dážď, slabý juhozápadný vietor
vietorJZ, 2.45m/s
tlak1009hPa
vlhkosť52%
zrážky3.61mm

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.