Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Stretnutie s Afrikou

V nedeľu 23. januára 2011 navštívil našu malú dedinku vzácny hosť z africkej Kene. Adam Masava Onyango zavítal do našej rodnej krajiny už po štvrtýkrát. Na Slovensku je už od decembra a snaží sa ľuďom ukázať, aký je v Afrike, a v jeho rodnom Nairobi, život ťažký. Do Martinčeka prišiel už pred rannou sv. omšou, po ktorej všetkých srdečne pozval na poobedňajšiu akciu s názvom Stretnutie s Afrikou. V úvode stretnutia privítala Adama hlavná organizátorka akcie Veronika Surová a po krátkom úvodnom príhovore už prenechala slovo Adamovi: „Som veľmi rád, že som medzi vás prišiel. Už dlho som sa na toto stretnutie tešil a mám radosť, že ste sa zišli v takom hojnom počte,“ privítal neustále vysmiaty Keňan približne šesťdesiat účastníkov akcie.

Súčasťou takmer trojhodinového programu bol nielen spev swahilských piesní s deťmi, ale aj vzhliadnutie filmu Dostať šancu, ktorý vyrobilo hnutie eRko o Adamovi. Film nás oboznámil nielen so životom Adama, ale aj jeho brata Patrica Oboyu, ktorý v súčasnosti hráva futbal za český futbalový klub v prvej lige. Afričan vo svojej miniprednáške oboznámil ľudí so životom v slumoch – najchudobnejších oblastiach Nairobi. Tiež porozprával rôzne pikošky a úsmevné príbehy zo života v Afrike, či už o „lietajúcich“ WC, alebo o rýchlej pôžičke soli od suseda. Tá spočíva v tom, že v Afrike stačí, aby ste urobili jeden väčší krok a už ste u suseda, kde si vypýtate soľ. Potom urobíte krok späť a už ste zase vo svojom dome. Neskôr v diskusii Adam odpovedal na zvedavé otázky ľudí, ktorí prišli aj zo susednej Likavky. Medzi vzácnych hostí patril tiež náš pán starosta Marián Lauko a nový starosta z Likavky Ing. Marián Javorka. Pozvanie tiež prijal aj pán kaplán Štefan Machaj.

V závere stretnutia Adam vyjadril naozaj úprimné poďakovanie všetkým, ktorí prispievajú do koledníckej zbierky Dobrá novina a tým sa stávajú skutočnými anjelmi Afriky. Keďže sa živí maľovaním obrazov, Adam nakoniec pozval zúčastnených na ich prehliadku s možnosťou kúpy. Bodku za podujatím dal maliarsky workshop s deťmi a tiež Adamov zápis do pamätnej knihy Martinčeka, kde pridal aj svoju kresbu.

Zo stretnutia odchádzal Adam potešený vysokou účasťou a tiež veľkým záujmom o jeho obrazy. Bol rád, že stretnutia sa zúčastnili aj starostovia obcí Martinček a Likavka, pretože doteraz sa s takýmto záujmom nestretol. Keď vo večerných hodinách Adam Masava odchádzal z Martinčeka na perách mu svietil úsmev, lebo vedel, že je tu veľa ľudí, ktorí myslia na jeho rodnú Keňu a to v modlitbách, ale aj počas finančnej zbierky Dobrá novina. 

Organizácie

Sviatok

Meniny má Oto, Gerald, Otakar, Otokar, Geralda, Geraldína, Jitka, Ota, Sáva

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Aký je december, taký je jún.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia V-obraze

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, pondelok 5. 12. 2022
slabý dážď 8 °C 4 °C
slabý dážď, slabý južný vietor
vietorJ, 2.43m/s
tlak1022hPa
vlhkosť89%
zrážky0.27mm

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.