Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Stretnutie s Afrikou

V nedeľu 23. januára 2011 navštívil našu malú dedinku vzácny hosť z africkej Kene. Adam Masava Onyango zavítal do našej rodnej krajiny už po štvrtýkrát. Na Slovensku je už od decembra a snaží sa ľuďom ukázať, aký je v Afrike, a v jeho rodnom Nairobi, život ťažký. Do Martinčeka prišiel už pred rannou sv. omšou, po ktorej všetkých srdečne pozval na poobedňajšiu akciu s názvom Stretnutie s Afrikou. V úvode stretnutia privítala Adama hlavná organizátorka akcie Veronika Surová a po krátkom úvodnom príhovore už prenechala slovo Adamovi: „Som veľmi rád, že som medzi vás prišiel. Už dlho som sa na toto stretnutie tešil a mám radosť, že ste sa zišli v takom hojnom počte,“ privítal neustále vysmiaty Keňan približne šesťdesiat účastníkov akcie.

Súčasťou takmer trojhodinového programu bol nielen spev swahilských piesní s deťmi, ale aj vzhliadnutie filmu Dostať šancu, ktorý vyrobilo hnutie eRko o Adamovi. Film nás oboznámil nielen so životom Adama, ale aj jeho brata Patrica Oboyu, ktorý v súčasnosti hráva futbal za český futbalový klub v prvej lige. Afričan vo svojej miniprednáške oboznámil ľudí so životom v slumoch – najchudobnejších oblastiach Nairobi. Tiež porozprával rôzne pikošky a úsmevné príbehy zo života v Afrike, či už o „lietajúcich“ WC, alebo o rýchlej pôžičke soli od suseda. Tá spočíva v tom, že v Afrike stačí, aby ste urobili jeden väčší krok a už ste u suseda, kde si vypýtate soľ. Potom urobíte krok späť a už ste zase vo svojom dome. Neskôr v diskusii Adam odpovedal na zvedavé otázky ľudí, ktorí prišli aj zo susednej Likavky. Medzi vzácnych hostí patril tiež náš pán starosta Marián Lauko a nový starosta z Likavky Ing. Marián Javorka. Pozvanie tiež prijal aj pán kaplán Štefan Machaj.

V závere stretnutia Adam vyjadril naozaj úprimné poďakovanie všetkým, ktorí prispievajú do koledníckej zbierky Dobrá novina a tým sa stávajú skutočnými anjelmi Afriky. Keďže sa živí maľovaním obrazov, Adam nakoniec pozval zúčastnených na ich prehliadku s možnosťou kúpy. Bodku za podujatím dal maliarsky workshop s deťmi a tiež Adamov zápis do pamätnej knihy Martinčeka, kde pridal aj svoju kresbu.

Zo stretnutia odchádzal Adam potešený vysokou účasťou a tiež veľkým záujmom o jeho obrazy. Bol rád, že stretnutia sa zúčastnili aj starostovia obcí Martinček a Likavka, pretože doteraz sa s takýmto záujmom nestretol. Keď vo večerných hodinách Adam Masava odchádzal z Martinčeka na perách mu svietil úsmev, lebo vedel, že je tu veľa ľudí, ktorí myslia na jeho rodnú Keňu a to v modlitbách, ale aj počas finančnej zbierky Dobrá novina. 

Organizácie

Sviatok

Meniny má Daniel, Dan, Dalina

Po Ut St Št Pi So Ne
1
2
3
4 5 6 7
8 9 10
11 12 13 14
15 16
17
18 19 20 21
22 23 24
25 26 27 28
29 30
31
1 2 3 4

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Keď v júli mravce svoje mraveniská väčšie stavajú, to znamená včasnú zimu.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Aktuálne počasie

dnes, nedeľa 21. 7. 2024
slabý dážď 24 °C 15 °C
slabý dážď, juhozápadný vánok
vietorJZ, 1.24m/s
tlak1010hPa
vlhkosť61%
zrážky5.52mm

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.