Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Bilancia roku 2009

Príhovor starostu obce na záver roka 2009

Milí spoluobčania,

Rok 2009 sa neodvratne približuje k svojmu koncu a my zakrátko vstúpime do nového roku – roku 2010. Dnešný silvestrovský deň je preto vhodným momentom na zamyslenie sa nad tým, čo nám priniesol rok uplynulý a čo môžeme očakávať od roku nasledujúceho.

Život človeka je sám o sebe pestrý a každého z nás postretli aj zlé dni naplnené trápením, smútkom a nezdarom, ako aj dni dobré veselé radostné a šťastné. A na tom dobrom je potrebné ďalej stavať, rozvíjať veci započaté a nebáť sa prekážok, ktoré určite počas nastúpenej cesty prídu. Kultúra, šport a duchovná oblasť sú neoddeliteľnou súčasťou života obce. Uskutočnilo sa množstvo kultúrnych a športových podujatí.. Stretali sme sa spoločne s matkami, jubilantami, dôchodcami, deťmi na karnevale , pri oslave Dňa detí a pri stretnutí s Mikulášom, s hasičmi počas Hasičskej soboty pri guláši, futbale, cvičení a tanečnej zábave v prírode. K nášmu kultúrnemu životu patrí aj každoročne usporadúvaný ples, ktorý organizuje Červený kríž. K športovým zážitkom prispievajú stolnotenisové družstvá, ktoré reprezentujú našu obec v 7. a 8. Lige stolnotenisových súťaží a usporiadajú súťaže aj doma. Hasičom opať pribudli poháre a uznania za účasť v súťažiach.

V tomto príhovore, milí spoluobčania sa nedá všetko obsiahnuť. Som Vám všetkým vďačný za akúkoľvek pomoc a prácu v prospech obce, za obohatenie jej kultúrneho i duchovného života, pretože budúcnosť obce je hlavne v rukách jej občanov.
Ďakujem organizácii Červeného kríža, Dobrovoľnému hasičskému zboru, Tenistom, poslancom, zamestnancom Obecného úradu i Vám všetkým za spoluprácu i zveľaďovanie obce.

Ako starosta spolu s obecným zastupiteľstvom som sa snažil počas roka 2009 vytvárať podmienky pre spokojný a radostný život všetkých občanov v našej obci, pre upevňovanie a udržiavanie dobrých susedských vzťahov medzi občanmi a vždy byť nápomocný pri riešení problémov týkajúcich sa života v obci. Na zasadnutiach obecného zastupiteľstva sme riešili finančnú situáciu a určenie priorít v obci, pretože radi by sme uskutočnili veľa investičných akcií pre rozvoj obce, ale žiaľ situácia je dosť ťažká a nemožno vykonať všetko tak, ako by som si aj ja prial. Áno mnohé sa nám nepodarilo. Ale veľa sa aj podarilo. Spomeniem úspešné spoločné projekty na obnovu vstupného portálu a fresky v našom kostole. Ďalej sme vypracovali projekt na odkanalizovanie poslednej časti obce, časti Pahôrka, Nižného konca, škôlky, ktorý bol tiež úspešný a bude sa realizovať v roku 2010. Časť financovania týchto akcií je pokrytých so štrukturálnych fondov Európskej únie. Riešili sme čiastočne tiež havarijný stav našej Materskej školy. Práce budú pokračovať na budúci rok. Stále nám zostávajú prípravné práce na výstavbe Bytového domu, keď sú vykúpené pozemky pod jednu bytovku. Avšak finančná situácia v obciach je ťažká, aj keď si to mnohí neuvedomujete. Zostáva nám tiež doriešiť úpravu Kultúrneho domu, športoviská pre mládež. Mnohé v našej obci je potrebné vybudovať, vylepšiť a skrášliť. Na to je však potrebné veľa úsilia, práce, jednaní, projektov, ale i dobrej vôle, spolupráce, ochoty a tolerancie. Hlavne výstavba kanalizácie sa dotkne každého občana a bude vyžadovať toleranciu od vodičov, pretože časť výstavby pôjde cez hlavnú cestu od č. domu 3 po č. domu 24.

Každodenne sme svedkami, ako sa niekto v našom okolí dožaduje uznania, a pritom podáva kamene namiesto chleba. Hľadáme vinu v inom, a pritom často nie sme ochotní preskúmať, či vinník nespočíva v nás samých. Koľko energie vynakladáme v zápase o majetky a hmotný blahobyt a ani nepostrehneme, ako nebadane strácame to skutočné bohatstvo - priateľstvo, pokoj duše a pocit zmysluplnosti vlastného života. Skúsenosť niekoľkých tisícročí dáva dostatok príkladov, že úpadok je často spojený s ohraničením ľudskej bytosti na jej materiálne potreby. Pripomína nám však aj to, že kým sa duchovné záujmy nedostanú na popredné miesto v našom osobnom živote, ale aj v živote spoločnosti, kým sa duchovne neobnovíme, teda kým nezmeníme uhol pohľadu na svoj osobný hodnotový rebríček, ťažko môžeme očakávať, že sa pretvorí naše okolie, naša pracovná atmosféra, duch celej našej spoločnosti a tiež obce.

Ešte by som v krátkosti uviedol štatistické údaje týkajúce sa našej obce v roku 2009.

Na začiatku roka 2009 sme mali 394 obyvateľov

Prisťahovali sa 2 obyvatelia

Narodili sa 4 deti

Zomrel 1 občan

Odsťahovali sa 4 občania

Počet obyvateľov k 31.12.2009 je 395 obyvateľov.

 

Obecný úrad Martinček má 8 zamestnancov, z toho 3 sú v Materskej škôlke. Máme tiež 2 opatrovateľky a 1 opatrovateľa. Na aktivačných činnostiach má naša obec 3 ľudí. V tom je aj vytvorené 1 pracovné miesto na Obecnom úrade, kde pracovnou náplňou je účtovníctvo a administratívna činnosť. Náklady na toto pracovné miesto sú čiastočne hradené Úradom práce.

Do Nového roka 2010 Vám vážení občania prajem:

viac krajších dní ako tých horších,

viac lásky ako nenávisti,

viac hojnosti a radosti ako smútku a trápenia.

Pevné zdravie a veľa úspechov v pracovnom i osobnom živote.

 

V nastávajúcom novom roku Vám v mene svojom a v mene svojich spolupracovníkov želám čo najviac síl a šťastia v každodennom živote. Príjmite prosím aj želanie pevného zdravia a pohody, nech nás v našej obci neťaží nezamestnanosť a núdza, nech vám robia radosť vaši potomkovia a nech sa dlho môžete tešiť z prítomnosti vašich najbližších. A ešte krátky vinš:

Starý rok sa lúči a nový sa rodí,

tak to rok čo rok na tomto svete chodí.

Je už starým zvykom v tejto vzácnej chvíli,

želať si navzájom mnoho zdravia, sily.

A hlavne nech pokoj, láska vládne svetom,

želáme Vám všetkým, dospelým i deťom.

 

V Martinčeku, 31.12.2009 Marián Lauko

starosta obce

Samospráva

Sviatok

Meniny má Daniel, Dan, Dalina

Po Ut St Št Pi So Ne
1
2
3
4 5 6 7
8 9 10
11 12 13 14
15 16
17
18 19 20 21
22 23 24
25 26 27 28
29 30
31
1 2 3 4

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Chladný júl celé leto ochladí.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Aktuálne počasie

dnes, nedeľa 21. 7. 2024
slabý dážď 24 °C 15 °C
slabý dážď, juhozápadný vánok
vietorJZ, 1.24m/s
tlak1010hPa
vlhkosť61%
zrážky5.52mm

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.