Obec Martinček
ObecMartinček

Lekáreň TILIA 3 v Likavke

OD  SRDCA  K  SRDCU  - projekt prevencie cievnej mozgovej príhody.

17. máj 2017 je svetovým dňom  hypertenzie. V tento deň sa  na Slovensku začal projekt „Od srdca k srdcu“, ktorý prebieha v niektorých verejných lekárňach. Je určený všetkým ľuďom, ktorí majú záujem preventívne sa starať o svoje zdravie  a monitorovať rizikové faktory vzniku závažných ochorení, v tomto prípade cievnej mozgovej príhody /mozgovej porážky/.

Cievna mozgová príhoda prichádza obvykle bez varovných signálov a predstavuje priame riziko úmrtia alebo trvalých následkov a invalidizácie.

V rámci projektu „Od srdca k srdcu“ môžete  sami aktívne prispieť k prevencii – darujte si 5 minút a P R Í Ď T E   S I   O D M E R A Ť   T L A K   K R V I  -  špeciálnym tlakomerom na

zisťovanie atriálnej /predsieňovej/ fibrilácie - Microlife AFIB - vrámci celoslovenského projektu, pretože:

- atriálna fibrilácia a vysoký krvný tlak sú najčastejšími rizikovými faktormi ochorení srdca a mozgovej mŕtvice,

- mnoho ľudí si neuvedomuje, že má fibriláciu predsiení, keďže netrpia žiadnymi príznakmi,

- trom zo štyroch prípadov sa dá predísť včasnou diagnostikou,

- lekári na celom svete odporúčajú dennú kontrolu krvného tlaku a atriálnej fibrilácie s cieľom znížiť riziko mozgovej mŕtvice.

Počas návštevy našej lekárne môžete požiadať o  bezplatné zmeranie tlaku krvi a zistenie prítomnosti atriálnej fibrilácie, odovzdáme Vám poučné brožúrky so základnými informáciami, prípadne si môžete zakúpiť tlakomer s funkciou AFIB s detekciou atriálnej fibrilácie, alebo doplnky výživy s preventívnym účinkom proti srdcovo-cievnym ochoreniam.

Projekt prebieha do októbra 2017.

Dátum zvesenia: 30. 9. 2017

Zverejňovanie

Meniny má Blažena, Miranda, Svatava

Pranostika na akt. mesiac

Keď sú začiatkom mája noci mesačné, studené, rosnaté, taký by mal byť celý máj.

Obecný rozhlas

rozhlas

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

dnes, sobota 11. 5. 2024
slabý dážď 16 °C 5 °C
slabý dážď, slabý severný vietor
vietorS, 2.71m/s
vlhkosť54%
zrážky1.89mm

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.