Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Október "Mesiac úcty k starším"

Dňa 22.10.022 v kultúrnom dome sme priniesli pozdravenie vrelé našim seniorom, tohtoročným jubilantom a poďakovali sme im za podiel na našom šťastí a za pekné prežité chvíle s Vlastou Mudríkovou a deťmi z eRka.

Úctu k starobe možno vyjadriť rôznymi spôsobmi, ale snáď najkrajšie je vyjadrená skutkami, milým slovom a vďakou. Preto milí seniori prejeme Vám veľa zdravia, nech na Vašej tvári úsmev žiari, spokojnosť každodennú úprimne želáme Vám, za tú lásku, opateru, obetavosť, odriekanie, trpezlivosť, ktorú ste venovali nám. 

 

Dátum vloženia: 25. 10. 2022 13:42
Dátum poslednej aktualizácie: 2. 11. 2022 9:54
Autor: Správce Webu

Obec

Sviatok

Meniny má Emanuel, Eman, Manuel, Emanuela, Manuela

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Marcový sneh nie je dobrý, ani keby ho vo vreci vyniesli na chotár.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia V-obraze

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, nedeľa 26. 3. 2023
slabý dážď 10 °C 5 °C
slabý dážď, mierny juhozápadný vietor
vietorJZ, 3.54m/s
tlak1010hPa
vlhkosť84%
zrážky0.77mm

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.