Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Medzinárodný deň eliminácie násilia na ženách 25. november 2021

Medzinárodný deň eliminácie násilia na ženách 25. november 2021 1

Násilie na ženách je porušenie ľudských práv a forma diskriminácie žien. Sú to všetky činy rodovo podmieneného násilia, ktoré majú alebo môžu mať za následok telesnú, sexuálnu, duševnú, ale aj ekonomickú ujmu alebo utrpenie žien

vrátane vyhrážania sa takýmito činmi, nátlaku alebo svojvoľného zbavenia slobody, či už vo verejnom živote alebo v súkromnom živote. Násilie na ženách postihuje ženy všetkých kategórií, všetkých sociálnych vrstiev, kultúr a etnických skupín.

Domáce násilie je špecifické – odohráva sa „bez svedkov“ a medzi ľuďmi, ktorí majú medzi sebou blízky vzťah, z tohto dôvodu sa obeť väčšinou točí v bludnom kruhu, z ktorého nedokáže vystúpiť. Za násilie nie je zodpovedná obeť, ale páchateľ, neprestane samo, preto je dôležité nemlčať a čo najskôr vyhľadať pomoc.

Ak viete, že vo vašom okolí dochádza k násiliu volajte políciu č. 158, oznámenie môžete urobiť aj anonymne na prokuratúre, súde alebo príslušnom Úrade práce sociálnych vecí a rodiny, pre ženy zažívajúce násilie je k dispozícii aj bezplatná non-stop linka 0800 212 212. Sociálne, právne a psychologické poradenstvo obetiam domáceho násilie, asistenciu a pomoc poskytujú i občianske združenia, neziskové organizácie a zariadenia sociálnych služieb.

Dátum vloženia: 25. 11. 2021 8:36
Dátum poslednej aktualizácie: 25. 11. 2021 8:36
Autor: Správce Webu

Obec

Sviatok

Meniny má Barbora, Babeta, Barbara, Barica

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Ak sú dažde, teplo v Hody (vianočné sviatky), nedobrý rok za tým chodí.

Pranostika na akt.deň

Svätá Barbora ťahá sane do dvora.

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia V-obraze

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, sobota 4. 12. 2021
zamračené 0 °C -5 °C
zamračené, mierny južný vietor
vietorJ, 3.42m/s
tlak1010hPa
vlhkosť61%

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.