Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Poznávame krásy Slovenska – Horehronie 2023

Najkrajšie stromy sú na Horehroní,
to tiché bratstvo vraví mi poď.....

Tak ako po minulé roky, aj v tomto roku výbor MS SČK v Martinčeku s finančnou podporou vedenia obce Martinček zorganizoval počas letných prázdnin zájazd, ktorého cieľom bola Čiernohorská železnica v Čiernom Balogu a návšteva Bystrianskej jaskyne. Horehronie má svoje čaro, tak ako to vo svojej piesni spieva slovenská speváčka Kristína. Možno aj táto pieseň bola pre nás inšpiráciou, pre ďalšie poznávanie krás Slovenska. V Čiernom Balogu sme nastúpili do pripraveného vláčika, kde nás ešte pred odjazdom sympatický výpravca informoval o histórii železnice, ale aj o Vydrovskej doline a o Lesníckom skanzene, ktorý je ukážkou funkcie lesa. Deti, ale aj dospelí, mali možnosť sa poprechádzať náučnými chodníkmi, ktorými si obohatili svoje vedomosti. Našim ďalším zastavením bola jedna zo sprístupnených slovenských jaskýň Bystrianska jaskyňa, ktorá nás prekvapila svojou bohatou výzdobou. Zároveň sme sa dozvedeli, že počas niekoľkých rokov jaskyňa slúžila aj na liečenie horných dýchacích ciest hlavne pre malých pacientov. Cez jej dejiny sme sa priblížili aj spomienkami na druhú svetovú vojnu a partizánske hnutie. Priamo v jaskyni je odhalená pamätná tabula venovaná pamiatke Gabriela Krupu, ktorého zasiahla guľka, keď oneskorene vkĺzol do jaskyne.

Napriek tomu, že južná strana Nízkych Tatier nie je až tak navštevovaná, ako jej severný náprotivok Demänovská a Jánska dolina, skrýva množstvo prírodných krása, technických pamiatok a folklórnych tradícií, ktoré odporúčame všetkým návštevníkom tohto regiónu.

D. Maliňáková

Dátum vloženia: 8. 8. 2023 13:38
Dátum poslednej aktualizácie: 8. 8. 2023 15:10
Autor: Správce Webu

Organizácie

Sviatok

Meniny má Cyprián, Damián, Kozmas, Damiána, Mirabela

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Na znamenie Váh sa najlepšie sadia zemiaky.

Pranostika na akt.deň

Na Kosmu a Damiána studeno bývá zrána.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia V-obraze

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, streda 27. 9. 2023
jasná obloha 24 °C 13 °C
jasná obloha, slabý juhovýchodný vietor
vietorJV, 1.67m/s
tlak1025hPa
vlhkosť51%

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.