Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Obecná heraldika

Názov obce podľa historických prameňov je odvodený od patróna tunajšieho kostola, ktorý stojí medzi Liskovou a Likavkou. Táto vzácna ranogotická pamiatka z 13. storočia s prekrásnymi freskami bola zasvätená sv. Martinovi.

Pôvod obecných pečati a erbov priamo súvisí s počiatkami vydávaní obecných listín a určitou samosprávou. Najstaršia obecná pečať obce Martinček, podľa prof. Nováka, pochádza z písomností z roku 1766. Je to strom. Profesor Novák však tento strom bližšie nešpecifikuje.

Odtlačok pečate, na základe ktorej som pristúpila k tvorbe výtvarného návrhu erbu obce Martinček, je neskoršieho dáta. Je z roku 1859 - Ústredný archív geodézie a kartografie v Bratislave - Operáry katastrálnych máp. V kruhopise je položený rozkorenený mladý strom - košatá lipa s pár listami, akoby sa chcela predrať von z kruhopisu. Je zrejmé, že tvorcovi pečate išlo o to, aby zdôraznil silu a mohutnosť stromu.

Za pohanských čias lipa bola u Slovanov posvätným stromom symbolizujúcim plodnosť a materstvo. Tento symbol u Slovanov pretrval aj v dobe kresťanstva a stal sa symbolom slovanských národov, po ktorom siahali najmä v časoch národných pohybov a „meruôsmich“ rokov.

Vychádzajúc zo zásad Heraldickej komisie MV SR, že tvorba erbu má vychádzať z najstaršej zachovalej pečate, tento strom - lipu som v erbe ponechala ako centrálnu figúru.

Keďže v časoch národných pohybov mnohé mestá a obce siahli po tomto symbole, napr. aj Prosiek, rozhodla som sa, a to najmä na požiadavky obecného zastupiteľstva, siahnuť po symbole, ktorý by bližšie identifikoval obec.

Svätý Martin, ako patrón kostola, ktorý dal aj meno obci, sa dostal do erbu najmä jeho sprievodnými figúrami v erbe.Historické fakty hovoria, že sv. Martin bol biskupom v Tourse. Narodil sa na území Uhorska. V mladosti ako vojak rímskej jazdy sa dostal do Gálie. Tam, na predmestí Amiens, stretol starého žobráka, s ktorým sa podelil o svoj plášť. Rozťal svoj plášť mečom. Plášť sa stal relikviou. Symbol obetovania sa je opakujúcim sa v rôznych podobách v kresťanskej symbolike. Má to rôzne úrovne. Od obetovanie jediného syna Ježiša, aby nás vykúpil, až po obetovanie sa pre starých, chorých a chudobných ako v prípade sv. Martina. Na našom územísa stal uznávaným svätcom, ktorému boli zasvätené mnohé kostoly a pomenované boli mnohé mestá a obce.

Sv. Martin býva zobrazovaný aj s husou. Je nutné podotknúť, že tento symbol nemá oporu v živote sv. Martina ale viaže sa na ľudové povesti - (Slovník symbolov od Manfieda Lurkera - Universum 2005).

Erb spolu s pečaťou a vlajkou predstavujú trojicu základných symbolov obce. K tvorbe každého zo spomenutých symbolov sa vzťahujú osobitné heraldické, vexikologické či sigilografické pravidlá. V európskej heraldike poznáme mnoho pozoruhodných hovoriacich erbov, či už mestských alebo obecných. Sú založené na pôvodnej heraldickej myšlienke vyjadriť symbolom meno. Je známe, že meno, erb, či vlajka sú vo svojej podstate rôzne formy vyjadrenia istého obsahu.


Erb obce Martinček má túto podobu:

V modrom štíte je položený strieborný zlatoústy strom lipy s koreňmi. Lipa má sedem zlatých listov. Napravo je červený Svätomartinský plášť, ktorý pretína šikmo položený strieborný meč so zlatou rukoväťou. Na ľavej strane lipky je biskupská mitra strieborná , zlatom lemovaná so zlatými stuhami a červenými kameňmi vykladaná

V zmysle heraldickej konvencie možno striebornú farbu nahrádzať bielou a zlatú farbu nahrádzať žltou, pričom sa tieto farby, na základe heraldických pravidiel, popisujú ako strieborná a zlatá.

Vlajka obce pozostáva zo štyroch pozdĺžnych pruhov vo farbách žltej, červenej, modrej a bielej, má pomer strán 2: 3 a ukončená je tromi cípmi, tj. dvomi zástrihmi siahajúcimi do tretiny jej listu.

Pečať obce Martinček je okrúhla, má priemer 35 mm, v strede je erb obce, hore v kruhopise nadpis „Obec Martinček“, čo je v súlade s prijatou vyhláškou.

Od spomenutých troch symbolov možno odvodiť ďalšie:

Zástava obce Martinček má podobnú kompozíciu ako obecná vlajka. Pomer strán však nie je závažne stanovený. Zástava tým pádom môže byť aj dlhšia. Zástava sa od vlajky odlišuje aj tým, že vlajka je voľný kus textilu, ktorý sa vztyčuje na stožiar pomocou lanka. Zástava je vždy pevne spojená so žrďou, stožiarom, alebo kratším priečnym rahnom (ak ide o koruhvu).

Krátka zástava obce je tiež štvorpruhová, je však svojou dlhšou stranou pripojená k žrdi. Je vhodná najmä na hromadnú vlajkovú výzdobu obce.

Koruhva obce Martinček predstavuje zvislý typ obecnej zástavy, pri ktorej je textil pripojený k priečnemu rahnu, spolu s ktorým sa vztyčuje na stožiar. Farby sú zoradené zľava doprava.

Znaková zástava obce Martinček má podobu takmer štvorca. Jej výška sa rovná výške erbu a šírka šírke erbu. Erbové znamenie je v celej ploche textilu.

Kombinovaná alebo veľká koruhva obce Martinček predstavuje spojenie koruhvy so znakovou zástavou, ktorá sa pridáva k priečnemu rahnu do hornej časti zástavy.

Štandarda starostu obce Martinček má medzi ostatnými symbolmi obce osobitné postavenie. Je vlajkou starostu, jedným z odznakov jeho úradu . Podobá sa znakovej zástave, je však doplnená o lem vo farbách vlajky obce. Rozdiel tiež je v tom, že kým znaková zástava môže byť zhotovená v mnohých exemplároch, štandarda starostu obce spravidla existuje iba jedna a býva zhotovená luxusnejšou technikou.

Od obecnej pečate možno odvodiť okrúhle pečiatky obce. Ich pečatné pole sa nelíši od obecnej pečate, no kruhopis sa mení či ide o pečiatku starostu, obecného zastupiteľstva alebo obecného úradu.

Erb obce MartinčekErb obce Martinček

Štandarda starostu obce Znaková zástava Vlajky a zástavy

 

Obec

Sviatok

Meniny má Jozef, Sibyla

Po Ut St Št Pi So Ne
26 27
28
29 1 2 3
4
5 6
7 8 9 10
11 12
13
14 15 16 17
18 19 20
21 22 23 24
25 26
27
28 29 30 31

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Panská láska, ženská chuť a marcové počasie nie sú (to je vždy) stále.

Pranostika na akt.deň

Jozef prikladá polienko, Mária /25.3/ dve.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, utorok 19. 3. 2024
polojasno 5 °C -3 °C
polojasno, slabý severovýchodný vietor
vietorSV, 2.4m/s
tlak1022hPa
vlhkosť47%

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.