Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Deti deťom

Koncom septembra sme sa zúčastnili na akcii „Deti deťom“. Akcia sa konala v Ludrovej a zúčastnilo sa jej približne 50 detí, 5 organizátorov a 20 vedúcich.

Cieľom akcie bolo hravým spôsobom oboznámiť deti s tým,  ako žijú ich rovesníci v Rumunsku. Zbierkou hračiek, písacích potrieb a oblečenia, ale aj tvorbou vlastnoručne vyrobených hračiek chceli obohatiť život rumunských detí.

Deň sa začal svätou omšou,  po ktorej nasledovalo veľa zaujímavých workshopov. Animátor zo Štiavnice Matúš Belko mal na starosti tvorivú dielňu, v ktorej deti vyrábali drevené počítadlá. Ďalšou disciplínou bolo vyrábanie náramkov priateľstva a misijného ruženca. Medzi najatraktívnejšie workshopy patrili eRkotance s Maťom Komárom a Veronikou Švitkovou. Svoje hlavy si potrápili pri kvíze o Rumunsku, ktorý si pre nich pripravila Lucia Holotová. Na farskom dvore na nás čakala Sonka Hlasicová a Katka Mliečková a ich nezabudnuteľné oddychové hry. Vyšantiť do chuti sa mohli na ihrisku s Pavlínkou Šuľovou a Majkou Mliečkovou pri akčných hrách.

Deň sme ukončili spoločnou modlitbou a domov sme sa vrátili s hrejivým pocitom pri srdci.

Akcia sa konala už druhýkrát na podnet Romanky Kohútovej. V roku 2006 spolu s Milosrdnými sestrami Svätého KRÍŽA bola na misii v Rumunsku. Počas misie sa starala o starých a chorých ľudí, tiež sa venovala domácej ošetrovateľskej a sociálnej službe. Svoj voľný čas trávila s deťmi, pri ktorých využila svoje animátorské vedomosti. Po návrate sa rozhodla týmto deťom každoročne vypomáhať zbierkou vecí, ktoré tam deťom chýbajú.

Akcia sa nám vydarila a my dúfame, že sa stretneme pri takejto príležitosti opäť o rok.

Organizácie

Sviatok

Meniny má Vojtech, Amand, Dimitrij, Evarist, Amanda, Demetria

Po Ut St Št Pi So Ne
1
2 3
4 5 6 7
8 9
10
11 12 13 14
15 16 17
18 19 20 21
22 23
24
25 26 27 28
29
30 1
2 3 4 5

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Aprílová a májová voda vypije víno.

Pranostika na akt.deň

Na Vojtecha (bude) pekná potecha.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Aktuálne počasie

dnes, utorok 23. 4. 2024
dážď so snehom 12 °C -6 °C
dážď so snehom, slabý severný vietor
vietorS, 1.66m/s
tlak1015hPa
vlhkosť56%
zrážky0.11mm
sneženie0.11mm

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.