Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Vysielačka

V sobotu 11. decembra 2010 sme sa s našimi deťmi vybrali na vysielaciu pobožnosť do Svitu. Účasť detí nebola taká vysoká ako po minulé roky, no tí, čo sa rozhodli ísť určite neľutovali.

Ráno sme sa stretli pred Kultúrnym domom a nastúpili do autobusu plného detí z iných dedín a farností. Chvíľku nám trvalo, kým sem sa osmelili, no po chvíli sme sa už spolu s ostatnými hrali rôzne hry a spievali.

Vo Svite nás na sv. omši privítal, požehnal a vyslal koledovať do svojich farností otec biskup. Deti sa na omši zapojili do piesní a ukazovačiek. Po sv. omši nás už čakal teplý čaj a tak sme si svorne vybalili aj desiaty, ktorá sme si priniesli z domu. Počas toho sme sa mohli porozprávať s ľuďmi z rôznych miest a potom odovzdať hygienické balíčky, ktoré deti doniesli. Hygienické balíčky poputovali na charitu, ktorá ich rozdelila bezdomovcom.

Plní zážitkov sme nasadli do autobusu a s veselou a hravou náladou sme sa šťastlivo dostali domov, pripravení koledovať.

Organizácie

Sviatok

Meniny má Estera, Aster, Davorín, Zenon, Astéria

Po Ut St Št Pi So Ne
1
2 3
4 5 6 7
8 9
10
11 12 13 14
15 16 17
18 19 20 21
22 23
24
25 26 27 28
29
30 1
2 3 4 5

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Začiatkom apríla opiľuj suché konáre, budú dobrie lekváre.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Aktuálne počasie

dnes, piatok 12. 4. 2024
takmer jasno 18 °C 5 °C
takmer jasno, slabý severný vietor
vietorS, 1.88m/s
tlak1030hPa
vlhkosť44%

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.