Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Vysielačka

V sobotu 11. decembra 2010 sme sa s našimi deťmi vybrali na vysielaciu pobožnosť do Svitu. Účasť detí nebola taká vysoká ako po minulé roky, no tí, čo sa rozhodli ísť určite neľutovali.

Ráno sme sa stretli pred Kultúrnym domom a nastúpili do autobusu plného detí z iných dedín a farností. Chvíľku nám trvalo, kým sem sa osmelili, no po chvíli sme sa už spolu s ostatnými hrali rôzne hry a spievali.

Vo Svite nás na sv. omši privítal, požehnal a vyslal koledovať do svojich farností otec biskup. Deti sa na omši zapojili do piesní a ukazovačiek. Po sv. omši nás už čakal teplý čaj a tak sme si svorne vybalili aj desiaty, ktorá sme si priniesli z domu. Počas toho sme sa mohli porozprávať s ľuďmi z rôznych miest a potom odovzdať hygienické balíčky, ktoré deti doniesli. Hygienické balíčky poputovali na charitu, ktorá ich rozdelila bezdomovcom.

Plní zážitkov sme nasadli do autobusu a s veselou a hravou náladou sme sa šťastlivo dostali domov, pripravení koledovať.

Organizácie

Sviatok

Meniny má Edita, Edina

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Septembrový dážď poliam potrava, vinohradom otrava.

Pranostika na akt.deň

(v súčasnosti 27.). Na svatého Cypriána chladno býva často zrána.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia V-obraze

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, utorok 26. 9. 2023
jasná obloha 25 °C 13 °C
jasná obloha, juhovýchodný vánok
vietorJV, 1.46m/s
tlak1025hPa
vlhkosť49%

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.