Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Vysielačka

V jednu krásnu sobotu 10. decembra 2011 sme sa vybrali spolu s našou vedúcou Veronikou na vysielaciu pobožnosť do Tvrdošína. Cesta tam trvala približne jednu hodinu a v autobuse bolo veeeľmi teplo. Spolu s nami cestovali aj eRkári z Likavky, Ludrovej a z Liptovských Kľačian. Spievali sme pesničky, hrali sa hry a sledovali prírodu. Pre jedného člena našej výpravy bola cesta taká nudná, až zaspal :) . V Tvrdošíne autobus zastavil na veľkom parkovisku. Tam sme sa hneď museli aj fotiť, čo sa nám veľmi nepáčilo. Po fotení sme nasledovali vedúcu a išli za ňou ako kačičky do kostola. Na sv. omši nás bolo neuveriteľne veľa. Ako povedal pán generálny vikár, ktorý slúžil sv. omšu, bolo nás tam okolo 600, čo je viac detí ako v našej škole. Po krásnej sv. omši, počas ktorej sme si zaspievali mnoho piesní a tiež ukazovačiek, sme sa presunuli do základnej školy, kde prišli na rad naše desiaty. Keď sme všetko pojedli spoločne sme si vyrábali zaujímavé vianočné ozdoby. Kto stihol, vyrobil si aj dve, alebo tri. Samozrejme po dovyrábaní ozdôb sme všetko upratali a potom sme sa už ponáhľali na autobus.

Bol to krásne prežitý deň, za ktorý ďakujeme Bohu a ochotným vedúcim.

Bibka a Natália

Organizácie

Sviatok

Meniny má Anton, Genadij, Tobiáš,

Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29
30 31 1 2
3
4
5
6 7 8 9
10 11 12
13 14 15 16
17 18
19
20 21 22 23
24 25 26
27 28 29 30

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Suchý deň na Tela Páne sľubuje veľa sena.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Aktuálne počasie

dnes, štvrtok 13. 6. 2024
slabý dážď 10 °C 6 °C
slabý dážď, slabý severovýchodný vietor
vietorSV, 1.77m/s
tlak1017hPa
vlhkosť98%
zrážky3mm

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.