Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Október mesiac úcty k starším

Posedenie pre dôchodcov a jubilantov roku 2019

V stredu 30.10.2019 sa v našej obci konalo posedenie dôchodcov a jubilantov roku 2019.

Kultúrny program otvorili deti z Erka Martinček pod vedením Natálie Sashalmiovej. Po vystúpení predniesol príhovor starosta obce a predstavil jubilantov roku 2019, ktorí sa dožili okrúhleho jubilea. Po slávnostnom podpísaní jubilantov do pamätnej knihy obce a odovzdaní daru, pokračoval folklórny program detí pod vedením Miloša Bobáňa z Terchovej. Pri programe si vychutnávali naši spoluobčania domáce dobroty v podobe meteníka, kapustníka a kysnutých koláčov. Po  posedení si odnášali dôchodcovia okrem dobrej nálady aj darček za vďaku.

 

Dátum vloženia: 30. 10. 2019 11:02
Dátum poslednej aktualizácie: 18. 11. 2019 12:33
Autor: Správce Webu

Obec

Sviatok

Meniny má Želmíra, Želimír, Želmír

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Májový dážď padá – zlato padá.

Pranostika na akt.deň

Keď sa na Želmíry včely začnú rojiť, dobrá ovca sa už môže dojiť.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia V-obraze

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, pondelok 23. 5. 2022
polojasno 20 °C 6 °C
polojasno, slabý juhovýchodný vietor
vietorJV, 1.86m/s
tlak1012hPa
vlhkosť40%

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.