Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Zelená pre Martinček

19.a 20.máj 2023 bude patriť k tým pre obec Martinček pamätnejším. V rámci projektu sme vysadili zelenú stenu, ktorá oddelí novovzniknutú diaľnicu od našej obce. Tento projekt sa uskutočnil za finančnej podpory Nadácie EKOPOLIS a spoločnosti Slovnaft a.s. v rámci programu Zelené oázy.

Deň pred výsadbou starosta obce p. Juraj Bobek  v spolupráci  s. p. Michalom Kováčikom vymerali miesta pre výsadbu a následne na druhý deň p. Floch  za pomoci malého bágra vyhĺbil jamy a takto do vopred pripravených jám mohli byť vysadené stromčeky. Stromčeky na výsadbu javor, jaseň, lipa, dub ,breza pomaly prechádzali do rúk dobrovoľníkov a nachádzali svoje nové miesta aj s údajmi na štítkoch, a tak každý kto si stromček zasadil sa stáva jeho ,,opatrovníkom”. Toto podujatie bolo celodenné a ponúkalo možnosť  obyvateľom zúčastniť sa akcie počas celého dňa. V rámci projektu bol zabezpečený aj pitný režim z okolitých minerálnych prameňov. Na záver výsadby členovia DHZ za pomoci hasičského auta popolievali novo zasadené stromčeky. Veríme, že sa tejto úlohy zhostia a budú v rámci možností pokračovať v zavlažovaní. Aj, keď bude potrebné dokončiť ešte detaily, ako ochrana stromčekov pred zverinou alebo vymeniť papierové štítky za hlinené, zavlažovanie v čase sucha, každý opatrovateľ – dobrovoľník si ten svoj stromček nájde a môže sa o neho starať.

Vďaka patrí všetkým, ktorým nie je ľahostajná naša obec, ako aj život v nej a samozrejme p. Kataríne Moravovej za dobrý nápad a ochotu napísať projekt pre obec.

,, Členovia Dobrovoľného hasičského zboru, členovia Červeného kríža, občania obce Martinček boli ste skvelí ,, Chráňme si spoločne naše životné prostredie“.   ĎAKUJEME.

Dátum vloženia: 22. 5. 2023 13:14
Dátum poslednej aktualizácie: 22. 5. 2023 15:33
Autor: Správce Webu

Obec

Sviatok

Meniny má Anežka

Po Ut St Št Pi So Ne
26 27
28
29 1 2 3
4
5 6
7 8 9 10
11 12
13
14 15 16 17
18 19 20
21 22 23 24
25 26
27
28 29 30 31

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Marec, ešte bude harec.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, sobota 2. 3. 2024
slabý dážď 11 °C 7 °C
slabý dážď, slabý juhovýchodný vietor
vietorJV, 1.74m/s
tlak1012hPa
vlhkosť88%
zrážky1.56mm

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.