Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Zelená pre Martinček

19.a 20.máj 2023 bude patriť k tým pre obec Martinček pamätnejším. V rámci projektu sme vysadili zelenú stenu, ktorá oddelí novovzniknutú diaľnicu od našej obce. Tento projekt sa uskutočnil za finančnej podpory Nadácie EKOPOLIS a spoločnosti Slovnaft a.s. v rámci programu Zelené oázy.

Deň pred výsadbou starosta obce p. Juraj Bobek  v spolupráci  s. p. Michalom Kováčikom vymerali miesta pre výsadbu a následne na druhý deň p. Floch  za pomoci malého bágra vyhĺbil jamy a takto do vopred pripravených jám mohli byť vysadené stromčeky. Stromčeky na výsadbu javor, jaseň, lipa, dub ,breza pomaly prechádzali do rúk dobrovoľníkov a nachádzali svoje nové miesta aj s údajmi na štítkoch, a tak každý kto si stromček zasadil sa stáva jeho ,,opatrovníkom”. Toto podujatie bolo celodenné a ponúkalo možnosť  obyvateľom zúčastniť sa akcie počas celého dňa. V rámci projektu bol zabezpečený aj pitný režim z okolitých minerálnych prameňov. Na záver výsadby členovia DHZ za pomoci hasičského auta popolievali novo zasadené stromčeky. Veríme, že sa tejto úlohy zhostia a budú v rámci možností pokračovať v zavlažovaní. Aj, keď bude potrebné dokončiť ešte detaily, ako ochrana stromčekov pred zverinou alebo vymeniť papierové štítky za hlinené, zavlažovanie v čase sucha, každý opatrovateľ – dobrovoľník si ten svoj stromček nájde a môže sa o neho starať.

Vďaka patrí všetkým, ktorým nie je ľahostajná naša obec, ako aj život v nej a samozrejme p. Kataríne Moravovej za dobrý nápad a ochotu napísať projekt pre obec.

,, Členovia Dobrovoľného hasičského zboru, členovia Červeného kríža, občania obce Martinček boli ste skvelí ,, Chráňme si spoločne naše životné prostredie“.   ĎAKUJEME.

Dátum vloženia: 22. 5. 2023 13:14
Dátum poslednej aktualizácie: 22. 5. 2023 15:33
Autor: Správce Webu

Obec

Sviatok

Meniny má Vilma, Elmar, Maxim, Maxima

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Na Krížové dni sadená fazuľa bude mať veľa strukov.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia V-obraze

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, pondelok 29. 5. 2023
slabý dážď 21 °C 11 °C
slabý dážď, slabý severný vietor
vietorS, 2.16m/s
tlak1016hPa
vlhkosť67%
zrážky6.14mm

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.