Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Kurz prvej pomoci pre mládež v obci Martinček v roku 2004

Kurz PP 2004

Každý človek je v núdzi odkázaný na pomoc iných ľudí. Izolovaný spôsob života dnešnej doby „odsudzuje“ stále väčší počet jedincov na vlastnú pomoc, ktorú je v kritickom zdravotnom stave obtiažne realizovať. Ak niekto očakáva poskytnutie pomoci, mal by si byť vedomý vlastnej mravnej zodpovednosti pomáhať druhým a mal by byť schopný pomoc poskytnúť. Na princípe vzájomnosti poskytovaná prvá pomoc je zjednotená takmer vo všetkých krajinách sveta.

   Toto všetko nás viedlo k tomu aby sme zorganizovali Kurz prvej pomoci pre deti vo veku od 12 do 15 rokov. Tento kurz viedla skúsená ošetrovateľka a pedagogička p. PhDr. Andrea Jarabáková, ktorá pôsobí na Strednej zdravotnej škole v Dolnom Kubíne. Počas niekoľkých týždňov sa trpezlivo venovala deťom.

   Vo svojich prednáškach upozornila nato, že zásady prvej pomoci sú tak jednoduché, že ľudia si dnes škodia nie tým, že poskytnú prvú pomoc nevhodne, ale neposkytnú ju vôbec. Akákoľvek prvá pomoc je lepšia ako žiadna. Jednotlivé prednášky boli aj s praktickou ukážkou na figuríne a boli s týmito témami.

    Ako zachrániť život (kontaktovať postihnutého, vykonať oživovacie úkony, zastaviť veľké vonkajšie krvácanie)

   Ako zabrániť zhoršeniu zdravotného stavu (fixovať zlomeniny, ošetriť rany a popáleniny, zabrániť strate tepla prikrytím...)

   Ako zabezpečiť ďalšiu zdravotnú starostlivosť (privolať odbornú zdravotnú pomoc – 155- ZZS - Záchranná zdravotná služba, 112- IZS - Integrovaný záchranný systém, zotrvať pri postihnutom až do príchodu odbornej pomoci posádky ZZS)

   Na záver bol pre dievčatá pripravený test a praktické cvičenie.

Dátum vloženia: 20. 9. 2004 15:39
Dátum poslednej aktualizácie: 2. 9. 2015 15:42
Autor:

Organizácie

Sviatok

Meniny má Vratko, Saturnín, Zaida

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Ak prídu v novembri predčasne mrazy tuhé, skoro zas dobre bude.

Pranostika na akt.deň

Na Saturnina skučí meluzína.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia V-obraze

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, utorok 29. 11. 2022
zamračené 4 °C -2 °C
zamračené, juhovýchodný vánok
vietorJV, 1.47m/s
tlak1023hPa
vlhkosť77%

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.