Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Biela stužka

Naša filiálka ani tento rok nevynechala účasť na celoslovenskej kampani Fóra života s názvom Deň počatého dieťaťa. Pri tejto príležitosti sme pre našich veriacich pripravili biele stužky, ktoré sú vyjadrením našej osobnej úcty k životu. V piatok 25. marca sme sa pred sv. omšou pomodlili krížovú cestu za nenarodené deti, ktoré ich rodičia odvrhli ešte predtým ako sa narodili.

Tento týždeň nám všetkým pomohol uvedomiť si hodnotu života nielen nenarodených detí, ale aj nás všetkých. Ďakovali sme za našich rodičov, ktorí nám spolu s Pánom darovali pozemský život a prosili sme za rodičov, ktorí stoja pred takýmto rozhodnutím, aby im Boh pomohol rozhodnúť sa správne a v súlade s Jeho vôľou.

 

Organizácie

Sviatok

Meniny má Želmíra, Želimír, Želmír

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Chladný máj bez mrazu gazdovi je milý, bude mnoho sena bez chyby v obilí.

Pranostika na akt.deň

Keď sa na Želmíry včely začnú rojiť, dobrá ovca sa už môže dojiť.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia V-obraze

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, pondelok 23. 5. 2022
polojasno 20 °C 6 °C
polojasno, slabý juhovýchodný vietor
vietorJV, 1.86m/s
tlak1012hPa
vlhkosť40%

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.