Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Hasičský deň

Hasičský deň 7.8.2010

Prvá augustová sobota sa v Martinčeku niesla v znamení Hasičského dňa. Už od rána sa z futbalového ihriska šírila hudba a vôňa variaceho sa gulášu. Oficiálny program sa začal nástupom súťažiacich hodinu pred pravým poludním, nasledoval príhovor predsedu miestneho Dobrovoľného hasičského zboru Dušana Pavlíka. Domáce dva mužské a jeden ženský tím doplnili hasiči z Valaskej Dubovej a susednej Liskovej. Každé mužstvo vykonalo dva hasičské útoky, každý ale iným spôsobom. Po konečnom sčítaní časov sa na prvom mieste umiestnilo domáce družstvo mužov. Tým sa v druhom útoku podarilo dosiahnuť čas iba 20 sekúnd. Pohár za druhé miesto si vybojovali muži z Liskovej. Tretie miesto patrí druhému mužstvu domácich a na štvrtom mieste sa umiestnil hasičský zbor z Valaskej Dubovej. Ženy z Martinčeka, ako jediné ženské mužstvo, získali pohár za prvé miesto. Po náročnej súťaži už bol pripravený guláš a hladní hasiči sa do neho s chuťou pustili. Program pre deti sa začal o 13.00. Aj tento rok pripravili pre deti členky Miestneho spolku Červeného kríža na čele s predsedníčkou Dankou Maliňákovou súťaže. Po absolvovaní rôznych disciplín boli všetci odmenení medailami a sladkosťami. Deti sa tiež mohli povoziť po dedine na koči. Kým sa deti vozili, na ihrisko zavítali policajti psovodi. Občanom Martinčeka predviedli ukážku poslušnosti policajných psov. Najzaujímavejšie však bolo predvedenie hasičskej techniky Okresného riaditeľstva Hasičského zboru v Ružomberku. Hasenie penou sa najviac páčilo deťom. Zo začiatku sa síce hanbili, no po chvíľke sa už šmýkali dole kopcom. Mamy z toho až takú veľkú radosť nemali, deťom to však neprekážalo. Po krátkom oddychu a občerstvení sa vo večerných hodinách odohrala zábava pod holým nebom, na ktorej až do rána tancovali všetky vekové kategórie. DJ Lucky hral skutočne pre všetkých, na svoje si prišiel naozaj každý. Na konci dlhej noci si miestny Dobrovoľnícky hasičský zbor, Obecný úrad a spolok Červeného kríža mohli opäť raz podať ruky a navzájom si poďakovať za pomoc pri organizácii ďalšieho úspešného Hasičského dňa.
Veronika Surová

Dátum vloženia: 9. 8. 2010 20:21
Dátum poslednej aktualizácie: 5. 9. 2015 20:34

Organizácie

Sviatok

Meniny má Vratko, Saturnín, Zaida

November 2023
Po Ut St Št Pi So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8
9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22
23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Ak prvý sneh padne na blato, bude celá zima blatnavá, ak ale na mráz, očakávajme bohatý rok.

Pranostika na akt.deň

Na Saturnina skučí meluzína.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, streda 29. 11. 2023
oblačno -1 °C -8 °C
oblačno, slabý severný vietor
vietorS, 2.47m/s
tlak1010hPa
vlhkosť73%

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.