Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Bilancia roku 2010

Silvestrovský príhovor zástupkyne starostu – december 2010

Milí spoluobčania,

je 31. december, deň ako ktorýkoľvek iný, pre niekoho je naplnený pracovnými či rodinnými starosťami, no je o niečo významnejší ako tie ostatné. Týmto dňom sa končí ďalší kalendárny rok a prvou sekundou po polnoci sa začne rok nový. Od nepamäti ho vítame veselo, s radosťou, ale i s neistotou čo nám nový rok prinesie.

Niečo je skutočne v rukách nás samých, niečo je na našich schopnostiach a rozhodnutiach, no sú taj také atribúty bytia, ktoré sa vymykajú z moci človeka, a to najmä otázky života a smrti, kedy je človek bezmocný.

Končiaci rok je okamihom, keď hodnotíme aký rok bol, čo nám priniesol, ako sa nám darilo. Určite ste zažili nejeden úspech, uznanie, hmotný prospech, ale určite život sprevádzali aj neúspechy a sklamania.

Pán starosta spolu s obecným zastupiteľstvom sa snažil počas roka vytvárať podmienky pre spokojný a radostný život všetkých občanov v našej obci, pre upevňovanie dobrých susedských vzťahov a snažil sa byť nápomocný pri riešení problémov týkajúcich sa života v obci. Na zasadnutiach obecného zastupiteľstva poslanci riešili nepriaznivú finančnú situáciu a určovali priority v obci. Niečo sa podarilo k vašej spokojnosti, niečo nie. Nebolo možné všetko vykonať tak, ako by sme si priali a preto nám zostáva veľa neuskutočneného do ďalšieho volebného obdobia. Riešili sme havarijný stav materskej škôlky, v prácach je potrebné ešte pokračovať. Tiež nás postretol havarijný stav v kultúrnom dome ohľadom poruchy na vodovodnom potrubí. Stále nám zostávajú prípravné práce na výstavbe bytového domu. Finančná situácia v obciach aj v mestách je v súčasnosti veľmi zlá, čo má nepriaznivý vplyv aj na uskutočňovanie plánovaných aktivít v obci. Je ťažké udržať vôbec chod obecného úradu, nerušiť kultúrne a  športové aktivity, nechceme pristúpiť k zvyšovaniu daní, poplatkov. Určite chceme a vynaložíme maximálne úsilie na to, aby naša obec nestagnovala, ale zaznamenala aký-taký rozvoj. Podporujeme hasičov, Miestny spolok Červeného kríža, deti v hnutí eRko, stolnotenisový krúžok, stolný tenis vôbec - pretože máme 2 družstvá, ktoré reprezentujú našu obec, podporujeme aj mladých futbalistov, snažíme sa udržať materskú škôlku, šetriť na osvetlení v obci. Hľadáme prostriedky aj z iných zdrojov ako je štátna dotácia, ktorá čoraz viac klesá. Mnohé sa v obci dá vylepšiť, skrášliť, ale je na to potrebné veľa úsilia, práce, jednaní a hlavne dobrej vôle, spolupráce, ochoty a tolerancie.

Na sklonku starého roka by som Vám chcela poďakovať za akúkoľvek pomoc a prácu v prospech obce, za obohatenie jej kultúrneho a duchovného života, pretože budúcnosť našej obce je hlavne v rukách jej občanov a ich zástupcov. Ďakujem všetkým aktívnym zložkám spoločenského života v obci, pánom poslancom a poslankyniam minulého obecného zastupiteľstva, zamestnancom obecného úradu.

Ešte by som v krátkosti uviedla niektoré štatistické údaje týkajúce sa obce v roku 2010.

 

Na začiatku roka sme mali 395 obyvateľov

Prisťahoval sa 1 občan

Odsťahovalo sa 7 občanov

Narodilo sa 1 dieťa

Zomrel 1 občan

 

Počet obyvateľov k 31. 12. 2010 je 389 obyvateľov, čo znamená úbytok o 6 občanov.

 

Milí občania,

Prijmite odo mňa srdečné prianie, aby bol prichádzajúci rok úspešnejší, aby sme našli v sebe dostatok síl a schopností, aby sa nám priania a želania podarilo naplniť. Prajem Vám všetkým radosť, pokoj, hojnosť a pohodu pri silvestrovskom stole a v novom roku 2011 pevné zdravie, šťastie, rodinnú súdržnosť, úspechy, lásku, pokoj a mier.

Prajem Vám krajších dní viac ako tých horších,
Viac lásky ako nenávisti,

Viac hojnosti a radosti ako smútku a trápenia,
Pevné zdravie a veľa úspechov v pracovnom i osobnom živote.
 

K prianiu sa pripája aj pán starosta.
 

V Martinčeku, dňa 31. 12. 2010

Samospráva

Sviatok

Meniny má Vojtech, Amand, Dimitrij, Evarist, Amanda, Demetria

Po Ut St Št Pi So Ne
1
2 3
4 5 6 7
8 9
10
11 12 13 14
15 16 17
18 19 20 21
22 23
24
25 26 27 28
29
30 1
2 3 4 5

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Apríl seno seje.

Pranostika na akt.deň

Na svätého Vojtecha v každom dolku pol mecha.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Aktuálne počasie

dnes, utorok 23. 4. 2024
dážď so snehom 12 °C -6 °C
dážď so snehom, slabý severný vietor
vietorS, 1.66m/s
tlak1015hPa
vlhkosť56%
zrážky0.11mm
sneženie0.11mm

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.