Obec Martinček
ObecMartinček
​​

rozšírené vyhľadávanie

Bilancia roku 2011

Príhovor starostu obce na záver roka 2011

Vážení obyvatelia a hostia obce Martinček,

stojíme opäť na prahu roka 2011, ktorý sme spoločne niekto viac a iní menej šťastlivo prežili. Sú za nami vianočné sviatky - sviatky pokoja a pred nami je silvestrovská noc. Všade sa zvykne hodnotiť a dávať nové predsavzatia.
Vieme, že sa nám v roku minulom mnohé nezdarilo podľa našich predstáv a to už z akejkoľvek príčiny. Príčiny, ktoré niekedy nedokážeme zmeniť ani vlastným odhodlaním ba ani sebazaprením. Vieme však že sú veci, ktoré máme spoločne v rukách, ktoré dokážeme pri troche dobrej vôle, pre spoločnú vec zrealizovať. A práve teraz na prahu roka nového, máme opäť príležitosť poučiť sa z chýb, z chýb z rokov minulých. Hľadajme oporu a východiská možno aj z neriešiteľných problémov u blízkych. Hľadajme radosť tam, kde jej je dosť a kde sa za "radosť" platí iba citom a nehou. Hľadajme ju v láske k partnerovi, deťom, rodičom, priateľom ale hľadajme ju aj v ľuďoch dobrej vôle, žijúcich okolo nás.
Zamyslime sa a zhodnoťme to, čo sme spoločne dosiahli. Chcem sa poďakovať tým, ktorí sa na úspechoch podieľali ale aj tým, ktorí dobrú vec podporovali alebo jej len verili.
V roku 2011 som sa ja ako starosta obce snažil spolu s pracovníkmi obecného úradu a spolu s poslancami obecného zastupiteľstva vytvárať spokojný a radostný život v našej obci. Na zasadnutiach obecného zastupiteľstva poslanci riešili priority vo fungovaní obce pri známej finančnej situácii v obci. Veľa plánov sa nepodarilo zrealizovať tak ako by sme si to priali. Je ťažké udržať chod obecného úradu, podporovať kultúrne a športové aktivity v požadovanej kvalite. Ale nechceme len prežívať, ale chceme určite našu obec zveľaďovať a rozvíjať.
 

Obec podporuje hasičov. V roku 2011 Dobrovoľný hasičský zbor dosiahol krásne úspechy, ktoré nám závideli okolité a väčšie obce. Za zmienku stojí umiestnenie sa na 1. mieste v okresnej hasičskej súťaži, 3. miesto na krajskej hasičskej súťaži, popredné umiestnenia na pohárových súťažiach. Skoro z každej súťaže naši hasiči tohto roku doniesli pohár. Patrí im preto vďaka a vyzdvihnutie aj na tomto mieste v miestnom rozhlase. Rozvoj svojich aktivít zaznamenal aj stolný tenis v našej obci. Aktivisti založili občianske združenie- Športový klub stolného tenisu. Zapojili do aktivít aj deti, čo je zdravé a súce na podporu. Vďaka aktívnym členom za angažovanosť v tejto oblasti. Bohatá bola aj kultúrna a športová činnosť. Nemožno nespomenúť futbalový oddiel, kultúrnu komisiu pri obecnom úrade v Martinčeku, Miestny spolok Červeného kríža. Aj oni sú prínosom a súčasťou života v našej obci.

Financií je málo, ale niekedy stačí dobrá voľa, spolupráca a ochota a dielo sa podarí. Vybudovali sme už dlho odkladané osvetlenie pri cintoríne, a tým sme odstránili tmavé neosvetlené miesta v našej obci a skrášlili okolie cintorína a kostola. Vypílili sme niektoré nepekné stromy v cintoríne a materskej škôlke a na jar nás čaká výsadba nových stromov, živých plotov a kríkov. Tiež v spolupráci s Farským úradom sme riešili elektrifikáciu zvonov, čo sa nám podarilo doriešiť a síce má farský úrad dlžobu, ktorú musíme ako veriaci splatiť, zvony už konečne môžu zvoniť pri každej príležitosti bez toho, aby sme sa obávali prípadného úrazu či poškodenia veže kostola. Je samozrejme nutné odstrániť detské nemoci nového zariadenia.

V obci sme zaviedli vývoz veľkokapacitného kontajnera, ktorý je umiestnený v zbernom dvore. Snažíme sa podporovať separáciu odpadov a tak minimalizovať náklady na vývoz TKO. Zbierame elektronický odpad, plasty, hasiči organizujú zber železného šrotu, cez dobrovoľnícku charitatívnu organizáciu organizuje zber obnoseného šatstva, ktorým pomáhame chudobným a biednym ľuďom.
 

Ďakujeme občanom za účasť na tejto akcii.

Deti sú organizované v kresťanskom hnutí eRko pod vedením Bc. Veroniky Surovej a tým je aj postarané o ich mimoškolské záujmové aktivity v duchu potrebnom pre ich duchovný rast. Súčasne je o deti postarané aj zo strany stolnotenisového krúžku pod vedením p. Rastislava Bachana. O kultúrne povedomie detí sa stará poslankyňa PaedDr. Monika Brtková, ktorá pripravovala kultúrne programy pre akcie Dňa matiek, Stretnutie dôchodcov, Stretnutie s Mikulášom. Podporujeme aj činnosť miestnej knižnice. Aj v tomto roku sa nám podarilo získať grant a prikúpili sme knihy z mimorozpočtových peňazí.

Dokončili sme výkup pozemkov pod výstavbu obecnej bytovky. Pripravené je stavebné povolenie pre výstavbu kanalizácie na trase pri MŠ a Nižný koniec. Naša obec aktualizuje svoje činnosti aj na webovej stránke obce. Snažíme sa o čo najlepšiu informovanosť či už je to v miestnom rozhlase, na úradnej tabuli pri obecnom úrade alebo na webovej stránke obce.

Veľa činnosti obecného úradu však nie je ani vidieť. Obecný úrad poskytuje služby overovania podpisov, čo je tiež na pomoc vám všetkým. Spolupracujeme s Pozemkovým úradom v Ružomberku pri prácach ohľadom komasácie pozemkov v obci Martinček. Vypracovali sme niekoľko projektov na získanie financií z mimorozpočtových prostriedkov na rozvoj obce - na úpravu priestorov MŠ, na doplnenie hojdačiek v MŠ, na opravu Kultúrneho domu, na zveľadenie hasičskej techniky, na kanalizáciu, na rozvoj knižničného fondu v miestnej knižnici. Niektoré projekty boli úspešné, niektoré ešte výsledky čakáme. A žiaľ, niektoré aj neuspeli. Žiadateľov je veľa a preto naša úspešnosť nie je nami ovplyvnená.

V tomto roku aj naša obec patrila medzi prvé pri dodávke potravinovej pomoci pre občanov v hmotnej núdzi. Mnohí občania v iných obciach či mestách ešte dodnes túto pomoc nedostali.

Krátky štatistický prehľad roku 2011:

Na začiatku roka 2011 sme mali 389 obyvateľov

Prisťahovali sa 5 občania
Narodilo sa 1 dieťa
Odsťahovali sa 6 občania
Zomreli 4 občania
 

Počet obyvateľov k dnešnému dňu 31. 12. 2011 je 385 obyvateľov, čo predstavuje oproti roku 2010 úbytok o 4 občanov.

Vážení obyvatelia obce, vážení sviatkujúci hostia,
dovoľte, aby som Vám do nového roka poprial, pevné zdravie, hodne šťastia, veľa pracovných ako aj osobných úspechov, aby sa sviatočná nálada plná porozumenia a lásky, šírila z našich rodín po celej obci, kde môžeme žiť ako jedna rodina. Pri tejto príležitosti vám chcem, vážení spoluobčania, poďakovať za vašu prácu v tomto roku. Za množstvo vykonanej práce pri fungovaní vašich domácností, za prácu na vašich pracoviskách, za prácu v prospech našej obce, v prospech svojich spoluobčanov.

Všetko dobré Vám prajem aj v mene poslancov Obecného zastupiteľstva. Ďakujem.

Starý rok sa lúči a nový sa rodí,

Tak to rok, čo rok na tomto svete chodí.

Je už starým zvykom v tejto vzácnej chvíli,

Želať si navzájom mnoho zdravia, sily.

A hlavne nech pokoj, láska vládne svetom,

Želáme Vám všetkým, dospelým i deťom.

 

Marián Lauko, starosta obce

Samospráva

Sviatok

Meniny má Daniel, Dan, Dalina

Po Ut St Št Pi So Ne
1
2
3
4 5 6 7
8 9 10
11 12 13 14
15 16
17
18 19 20 21
22 23 24
25 26 27 28
29 30
31
1 2 3 4

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Čo júl a august nedovarí, to september neusmaží.

Obecný rozhlas

rozhlas

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Aktuálne počasie

dnes, nedeľa 21. 7. 2024
slabý dážď 24 °C 15 °C
slabý dážď, juhozápadný vánok
vietorJZ, 1.24m/s
tlak1010hPa
vlhkosť61%
zrážky5.52mm

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Kostol sv. Martina

Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Historické údaje o kostole sú málo známe, hovorí sa o teórii o kláštore templárov a o romantickej povesti o vražde veľkého templárskeho vizitátora a učiteľa Jána Gottfrieda de Herberstein zo Štajerska, ku ktorej tu malo dôjsť v roku 1230.

Archeologické výskumy na neďalekom vrchu Mních, realizované v 60.rokoch 20.storočia, teórie o templároch nepotvrdili. Kostol patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likava a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený okolo roku 1260 v štýle prechodného románsko-gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov.